Fotografija, najvjerovatnije nastala 1941. godine, pokazuje ženu muslimanku na ulicama Sarajeva, koja, pretpostavlja se, koristeći svoj veo pokriva žutu traku na ruci njene susjede i prijateljice – Jevrejke.Nakon nacističke invazije, Sarajevo i ostatak Jugoslavije padaju pod ustaški režim tadašnje Nezavisne države Hrvatske. U suradnji s nacistima donose se fašistički zakoni o Jevrejima, Srbima i Romima. Od 39.000 Jevreja koji su živjeli na području pod kontrolom ustaša, samo 20 posto je preživjelo i dočekalo kraj Drugog svjetskog rata.
Zašto pokrivena muslimanka pomaže Jevrejki?Bosna je oduvijek bila zemlja mnogih nacionalnosti i kultura. Srbi, Hrvati, muslimani, Jevreji… živjeli su jedni s drugima.
Jevreji su u BiH počeli doseljavati nakon inkvizicije u Španiji i Portugalu. Utočište su našli na području Balkana, na dijelovima koji su pripadali Osmanskom carstvu. Čak i tokom Drugog svjetskog rata, Kraljevina Jugoslavija otvorila je svoja vrata Jevrejima koje su protjerivali iz Austrije.
Sarajevo je uvijek bilo grad multikulturalnog života i međureligijske saradnje. Ne čudi da je i dobilo ime evropski Jerusalem upravo zbog religijskog, ali i drugih oblika, suživota stanovnika.
U Sarajevu se, izuzevši neke mračne periode, uvijek pomagalo susjedima bez obzira na to ko su i odakle su.
Neka nam ova stara fotografija i njena simbolika budu primjer i danas.Radiosarajevo.ba/Drmaj.ba
0 Primjedbe