Dok mladi s Balkana odlaze u Evropu, mladi Švicarac radi i stvara u Beogradu. Ovo je priča o njemu...

Umetnik Robertson Kapeli je nedavno postao naš zet oženivši se Milicom Bregović, bratanicom muzičara Gorana Bregovića. Odlučio je i da se preseli u Beograd. Pre neki dan je otvorena njegova izložba “Vernisaž” u Domu Jevrema Grujića.

Robertson Kapeli sa instalacijom od betona



Robertson je nastavio umetničku tradiciju u svojoj porodici dok je njegov brat u bankarstvu, a sestra će biti u diplomatiji. On je inače treća generacija veoma uspešnih slikara u porodici Kapeli iz Davosa, a čim smo se sreli u Domu Jevrema Grujića kaže da od kada je u Beogradu redovno čita “Blic”.

Drugo iznenađenje sledi kada kaže: “Možemo da probamo da pričamo i na srpskom. Ne znam još dobro, ali ako pričamo polako nema problema”. Srpski uglavnom uči poslednjih šest meseci, sam i iz razgovora sa prijateljima koje je za kratko vreme stekao ovde, dok sa suprugom Milicom uglavnom priča na engleskom. Iako je poslednjih meseci bio na relaciji Srbija-Švajcarska, Robertson kaže da sada definitivno postaje Beograđanin, a na poklon je dobio i knjigu Mome Kapora “Vodič kroz srpski mentalitet” kojom je oduševljen. Kaže da je čuo priče da mnogo mladih odlazi iz Srbije u potrazi za boljom budućnošću, ali on sluša samo svoje srce.

Mladi umetnik je zamenio Davos za Beograd

- Nisam mnogo razmišljao gde ćemo živeti Milica i ja. Beograd mi se veoma dopada, njegova energija, ljudi... sve je nekako drugačije nego u Švajcarskoj. Ovde sam upoznao mnogo umetnika, mogu da radim, a ništa me ne sprečava da izlažem svoje radove bilo gde u inostranstvu, što i planiram - priča mladi umetnik sa osmehom na licu. Primetio je da su umetnici ovde organizovani i da sarađuju, što u Švajcarskoj nije slučaj, a posebno mu se dopada kako funkcioniše umetnička četvrt “Ciglana” i festival “Dev9t” koji se tamo održava.

Reči hvale za njega ima i Lazar Šećerović, domaćin u Domu Jevrema Grujića, koji je Robertsonu širom otvorio vrata za prvu izložbu u Srbiji.

Srpski zet Robertson i Lazar Šećerović



- Robertson je divan mladić koji sada želi da živi i stvara u Srbiji. Iako je mlad umetnik, on je u Švajcarskoj već imao kupce za svoje radove, a sada karijeru nastavlja ovde. Ja mu kažem da ovde nije ni približno isti standard kao tamo, da ovde prodavačice u supermarketima rade za 20.000 dinara, ali on je toliko zaljubljen da ga ništa to ne zanima - navodi Šećerović. Razgovor sa umetnikom nastavljamo uz čašicu rakije, njegovim novim omiljenim alkoholnim pićem, uz koje se pričom vraćamo na njegov prvi susret sa Beogradom, Milicom...

Njihova ljubav se dogodila sasvim slučajno kada je prvi put došao u Beograd sa prijateljem umetnikom iz Švajcarske koji je poreklom Beograđanin. Planirao je da to bude kratka poseta prilikom koje je trebalo da upozna nekoliko naših slikara, ali onda je sudbina namestila da u jednom klubu za istim stolom sedi Milica. Odmah su se upoznali, a ubrzo se rodila ljubav koju su letos krunisali brakom. Venčali su se nedavno u Perastu gde Predrag i Goran Bregović imaju kuću, a poznati muzičar pošto nije bio na svadbi, sutradan je došao i organizovao svečani ručak.

Goran Bregović je obišao mladence u Perastu



Pored ove svadbe, mladi par je imao i neobično “umetničko” venčanje u poznatoj beogradskoj umetničkoj četvrti “Ciglana”, kojoj je kumovao skulptor Viktor Kiš, a prisustvovali su sada već brojni prijatelji ovog para. Viktora Kiša je kaže upoznao takođe ubrzo po dolasku u Beograd i iznenadila ga je njegova neposrednost i predusretljivost te danas i zajedno rade, stvaraju, a rezultat njihove saradnje upravo je izložen u Domu Jevrema Grujića.

Tu se u jednoj prostoriji nalazi skulptura žene u ležećem položaju izlivena u bronzi, sa patinom u kosi, a postavljena je na kaiševima od nerđajućeg čelika koje radi Kiš. Druga instalacija je sastavljena od dvadesetak betonskih knjiga oko kojih su pokidani metalni kaiševi.

Robertson pored skulpture u bronzi



- Oba rada su povezana zajedničkom pričom. Glavni lik jeste crvenokosa devojka, za koju me inspirisala Milica, a koja se ovde zove Delirijum i ona se nalazi u stanju neposredno pre buđenja, u trenutku kada istovremeno živi u stvarnosti i u svetu snova, tako da priča ide u dva pravca, u prošlost i budućnost - objašnjava mladi Kapeli pokazujući nam ponosno skulpluru. Za drugu instalaciju će kaže betonske elemente, koji predstavljaju knjige, na narednim izložbama po potrebi, smanjivati ili dodavati.

- Knjige predstavljaju beskrajnu biblioteku. Na njima je vosak od sveća, koji simbolizuje da stvari nestaju, prolaze, izgore, padaju u zaborav kao što se može pomisliti da će nekada nestati i knjige sa razvojem tehnologije, ali isto tako neke stvari ostaju večne uprkos svemu - navodi umetnik.

On dodaje da su ovo sve novi materijali za njega pošto je do sada radio klasične skulpture od mermera i akvarele velikih formata. Povodom ove izložbe u Beograd su došli i njegovi roditelji kao i dvojica galerista iz Ciriha, Džan Tumaš Apenceler i Čašper Linard Šmidlin.

(blic.rs)

Objavi komentar

0 Primjedbe